Her presenterer vi troppen som skal representere Latvia i JVM i ishockey 2024. Laget starter gruppespillet med en kamp mot Sverige og avslutter gruppespillet mot Tyskland. Latvia spiller i gruppe A og vil i løpet av gruppespillet spille sine kamper i Scandinavium i Göteborg.

Her er Latvias komplette JVM-kampprogram:
Tirsdag 26. desember kl. 19.30 Sverige – Latvia
Onsdag 27. desember kl. 19.30 Latvia – Canada
Fredag 29. desember kl. 14.30 Latvia – Finland
Lørdag 30. desember kl. 19.30 Tyskland – Latvia

Siden uavhengigheten i 1991 har Latvia aldri klart å vinne medalje i VM. Laget havnet i den øverste divisjonen da Belarus og Russland ble kastet ut av turneringen i 2022, og gjør nå alt de kan for å etablere seg som et lag i sammenhengen. Latvias VM-lag ledes av Artis Abols, landslagstrener og svensk bekjent fra Nyköpings Hockey.

🇱🇻 Latvias tropp til JVM 2024

Målvakter:
1. Deivs Rolovs, Lone Star Brahmas
29. Linards Feldbergs, HS Riga
30. Aksels Ozols, Charlottetown Islanders

Backer:
2. Kristers Urbanovičs, Kärpät U20
3. Viktors Kurbaka, HC Ocelari Trinec U20
4. Niks Fenenko, Baie-Comeau Drakkar
5. Ingus Ločmelis, Fairbanks Ice Dogs
6. Darels Uljanskis, AIK
16. Pēteris Bulāns, Chicoutimi Saguenéens
18. Renarts Bērziņš, HS Falcons

Forwards:
7. Rainers Rullers, Madison Capitols
8. Rinalds Vutkevičs, Zemgale Juniors
9. Ēriks Mateiko, Saint John Sea Dogs
10. Emīls Veckaktiņš, Lugano U20
11. Dans Ločmelis, UMass
12. Toms Mots, HC Kometa Brno U20
14. Rainers Dārziņš, Skellefeå AIK J20
17. Dāvis Borozinskis, Des Moines Buccaneers
20. Kristofers Krūmiņš, New Jersey Jr. Titans
21. Rauls Ozollapa, HC Zubr Prerov U20
22. Sandis Vilmanis, Sarnia Sting
23. Rodžers Bukarts, Wenatchee Wild
27. Kevins Strādnieks, Zemgale

🏆 Har Tyskland vunnet junior hockey VM?

Nei, Latvia har ikke vunnet JVM noen ganger.

🇱🇻 Latvias JVM-Historie

Latvia har ikke mye erfaring med å delta i JVM, selv om vi ofte ser latvierne i seniorsammenheng. Siden uavhengigheten fra Sovjetunionen i 1991 har Latvia imidlertid ikke deltatt mye i VM. Ved seks anledninger (alle på 2000-tallet) har Latvia vært en del av A-divisjonen. De har imidlertid vært så uheldige å rykke ned til B-divisjonen ved et par anledninger.

I 2022 fikk laget imidlertid en direkteplass her da Russland og Belarus ble diskvalifisert fra turneringen. Laget tok seg deretter til sitt aller første VM-sluttspill, der de røk ut i kvartfinalen. Her lister vi opp lagets plasseringer i tidligere mesterskap.

JVM 1993: 1. plass divisjon C
JVM 1994: 2. plass divisjon C
JVM 1995: 1. plass divisjon C (opprykk til divisjon B)
JVM 1996: 2. plass divisjon B
JVM 1997: 2. plass divisjon B
JVM 1998: 4. plass divisjon B
JVM 1999: 5. plass divisjon B
JVM 2000: 7. plass divisjon B
JVM 2001: 8. plass divisjon 1 (nedrykk til divisjon 2)
JVM 2002: 2. plass divisjon 2 (opprykk til divisjon 1)
JVM 2003: 4. plass divisjon 1 gruppe B
JVM 2004: 4. plass divisjon 1 gruppe A
JVM 2005: 1. plass divisjon 1 gruppe B (opprykk til Toppdivisjonen)
JVM 2006:
9. plass (nedrykk)
JVM 2007:
2. plass divisjon 1A
JVM 2008:
1. plass divisjon 1 gruppe B (opprykk til Toppdivisjonen)
JVM 2009:
8. plass
JVM 2010:
9. plass (nedrykk)
JVM 2011:
1. plass divisjon 1 gruppe A (opprykk til Toppdivisjonen)
JVM 2012:
9. plass
JVM 2013:
10. plass (nedrykk)
JVM 2014:
2. plass divisjon 1A
JVM 2015:
3. plass divisjon 1A
JVM 2016:
1. plass division 1 gruppe A (opprykk til Toppdivisjonen)
JVM 2017:
10. plass (nedrykk)
JVM 2018: 2. plass divisjon 1A
JVM 2019: 4. plass divisjon 1A
JVM 2020: 2. plass divisjon 1A
JVM 2021: Turneringer i de lavere divisjonene ble avlyst på grunn av pandemien.
JVM 2022: 7. plass
JVM 2023: 9. plass

Tidligare tropper til JVM

JVM-troppen 2023 (9. plass)

Målvakter:
30. Patriks Bērziņš, Danbury Jr.Hatricks (NAHL)
1. Linards Lipskis, Bismarck Bobcats (NAHL)
29. Kārlis Mežsargs, Tri-City Storm (USHL)

Backer:
4. Niks Feņenko, Baie-Comeau Drakkar (QMJHL)
17. Bogdans Hodass, Medicine Hat Tigers (WHL)
3. Rihards Simanovičs, Amarillo Wranglers (NAHL)
16. Dario Mackevičs, HK Mogo
28. Edgars Kazaks, HK Zemgale
5. Silvestrs Lazarenoks, HK Zemgale
9. Gustavs Ozoliņš, Minnesota Wilderness (NAHL)

Forwards:
23. Rodžers Bukarts, ZSC Lions (schweiziska juniorligan)
10. Emīls Veckaktiņš, Lugano (schweiziska juniorligan)
12. Roberts Cjunskis, Lugano (schweiziska juniorligan)
6. Martins Laviņš, Cedar Rapids (USHL)
19. Darels Dukurs, SC Langenthal (SL)
14. Rainers Dārziņš, Skellefteå AIK J20
15. Ģirts Silkalns, Des Moines Buccaners (USHL)
7. Rainers Rullers, HK Zemgale
11. Dans Ločmelis, Luleå J20
22. Sandis Vilmanis, Sarnia Sting (OHL)
27. Klāvs Veinbergs, Lincoln Stars (USHL)
20. Pēteris Purmalis, Sioux City Musketeers (USHL)
21. Anrī Ravinskis, Blainville-Boisbrianda Armanda (QMJHL)

JVM-troppen 2022 (Kvartfinale)

Målvakter
1. Rudolfs Lazdins, Olimp Riga
30. Bruno Bruveris, Cedar Rapids Roughriders (USHL)
35. Patriks Berzins, HK Liepaja

Backer
3. Rihards Simanovics, Mogo Riga
4. Niks Fenenko, Baie-Comeau Drakkar (QMJHL)
9. Gustavs Ozolins, Sioux Falls Stampede (USHL)
12. Harijs Brants, Acadie-Bathurst Titan (QMJHL)
16. Ralfs Bergmanis, Sioux City Musketeers (USHL)
17. Bogdans Hodass, Medicine Hat Tigers (WHL)
18. Daniels Gorsanovs, Zemgale Jelgava
24. Peteris Bulans, HS Riga

Forwards
6. Martins Lavins, Cedar Rapids Roughriders (USHL)
7. Rainers Rullers, HS Riga
8. Raimonds Vitolins, Univ. of Vermont (NCAA)
10. Daniels Andersons, Zemgale Jelgava
11. Dans Locmelis, Youngstown Phantoms (USHL)
13. Oskars Lapinskis, SCL Tigers Langnau (NL)
14. Rainers Darzins, HS Riga
15. Girts Silkans, HS Riga
19. Darels Dukurs, SCL Tigers Langnau
20. Peteris Purmalis, Sioux City Musketeers (USHL)
21. Anri Ravinskis, Blainville-Boisbriand Armada (QMJHL)
22. Sadis Vilmanis, Sarnia Sting (OHL)
25. Felikss Gavars, Fargo Force (USHL)
27. Klavs Veinbergs, Zemgale Jelgava

JVM-troppen 2017 (10. plass)

Målvakter
Denijs Romanovskis, HS Riga
Gustavs Davis Grigals, HK Riga
Mareks Egils Mitens, Aston Rebels

Backer
Eduards Hugo Jansons, Zemgale Jelgava
Gvido Jansons, Aston Rebels
Kristians Rubins, Medicine Hat Tigers
Maksims Ponomarenko, Lörenskog IK
Kristaps Zile, Dinamo Riga
Tomass Zeile, Shreveport Mudbugs
Karlis Cukste, Quinnipiac University
Rimantz Zeilis, HK Riga

Forwards
Eduards Tralmaks, Chicago Steel
Rihards Puide, GCK Lions
Martins Dzierkals, Rouyn-Horanda Huskies
Renars Krastenbergs, Oshawa Generals
Erlends Klavins, Omaha Lancers
Roberts Baranovskis, HK Riga
Valters Apfelbaums, Prizma Riga
Roberts Blugers, Fairbanks Ice Dogs
Ricards Bernhards, Springfield Jr Blues
Rudolfs Balcers, Kamloops Blazers
Filips Buncis, Johnston Tomahawks
Deniss Smirnovs, Geneve Futur Hockey