Sjur Robert Nilsen blir ny hovedtrener for det norske herrelandslaget i ishockey. Han skal gjøre dette sammen med jobben som hovedtrener for Frisk Asker. Denne avtalen går over gjeldende og kommende sesong.
Det var NIHFs Patrick Thoresen som offentliggjorde at Sjur Robert Nilsen blir den nye hovedtreneren, og han får med seg Jonas Holøs fra Sparta og Daniel Jørgensen fra Storhamar som målvaktstrener.
Til hockey.no sier Sjursen:
«Jeg gleder meg veldig til å ta fatt på jobben med landslaget sammen med resten av teamet. Jeg vet hva internasjonal ishockey krever, og at man måles på resultater, men er samtidig opptatt av at vi, sammen med klubbene, fortsetter jobben med å utvikle spillere som har ferdigheter til å håndtere internasjonalt topp nivå.»
Nilsen vil lede laget under de internasjonale oppholdene under sesongen, samt slutte seg til laget når sesongen med klubblag er ferdig spilt. Avtalen strekker seg over denne, og neste sesong.
Nilsen har vært hovedtrener for Sparta, Storhamar og svenske Leksand. Han har også mange år som assistenttrener på landslaget å vise til. Sist sammen med Petter Thoresen under VM i 2022.
Per nå er Patrick Thoresen inne med ansvaret som landslagssjef, og er han er strålende fornøyd med det nye laget.
«Vi er veldig fornøyde med å lande denne løsningen nå. Alle disse kjenner norsk ishockey og norske spillere veldig godt, samtidig som de har lang erfaring fra internasjonalt nivå. Som sportslig hovedansvarlig er jeg derfor trygg på at vi med dette teamet får en god miks der det beste fra tidligere år kan mikses med fremtidens krav til internasjonal ishockey.»
Jonas Holøs, jobbet med Nilsen i Sparta i flere år og var selv i sin spillende karriere landslagskaptein, men er nå daglig trener. Daniel Jørgensen har vært en del av det norske trenerteamet de siste tre sesongene under Tobias Johansson, men er nå til daglig målvakstrener i Storhamar.
Sportsskribent
silje@sportnyhet.com
Leave A Comment